top of page
Search
Writer's pictureCsonka Júlia

A jódhiányos női mellek

Updated: 2 days ago


A jódhiányos mellekben gyakori


  • a feszülő, fájó érzés a ciklus második felében,

  • ciszta,

  • csomó,

  • súlyos esetben daganat kialakulása.


Ezekben a káros ösztrogének nagymértékű jelenlétének is hatalmas szerepe van. Minél tovább áll fenn a hormonok diszharmóniája párosulva a jódhiánnyal, annál súlyosabb lehet idővel az állapot. Miért?


  • Mert a mellekben levő mirigyek rendkívül jódigényesek. Az egyik legnagyobb jódraktár az emberi szervezetben a mell.

  • Szoptatás alatt tovább növekszik a jódigény (4x annyi jódot vesznek fel ilyenkor a mellek, mint a pajzsmirigy!), hiszen az újszülött szívja magába a jódot, ami a saját idegrendszeri fejlődéséhez nélkülözhetetlen. Ha az anya jódhiányos, a baba is jódhiányos... és amikor a kevés jódot is kiszívja az anyából, a hiányból adódó következmények súlyosbodnak.

  • A jódozott lipidek (zsírsavak, melyek milligrammos jódbevitelnél keletkeznek) védik a melleket is a gyulladásoktól.

  • A jód szabályozza az ösztrogénreceptorok érzékenységét, ami azt jelenti, hogy védelmet nyújt az ösztrogén káros sejtszaporító hatásával szemben.

  • A jód gátolja a rosszindulatú daganat kialakulását, meglévőnél pedig lassítja a rákos sejtek osztódását és pusztítja őket (apoptózis kiváltásán keresztül).



Szintén fontos tudni, hogy a jódpótlás nélkül szedett pajzsmirigyhormon mivel felturbózza a szervezet metabolizmusát, még nagyobb jódigényt támaszt a szervekkel, mellekkel szemben, és ha a jód megfelelő pótlása nem történik meg, növeli a mellrák kialakulásának kockázatát...


A jódozott só és a kálium-jodid tabletták pedig ilyen szempontból nem igazán hatékonyak, mivel a jód kedvező hatásainak kiváltáshoz molekuláris formájú bevitelre van szükség.


Ennek a bejegyzésnek a célja nem az ijesztgetés, hanem a tájékoztatás. Miközben az USA-ban kifejlesztették a Violet 3 mg jódtartalmú készítményt a mellekért, Magyarországon sajnos ezekről az összefüggésekről nem nagyon hallani...


A megfelelő jódpótlás tehát nem csupán a pajzsmirigynek fontos, hanem pl. a melleknek is. A pótlást viszont meg kell alapozni, fel kell építeni ahhoz, hogy sikeres legyen.


Hivatkozások és további infok:

Lynne Farrow: A gyógyító jód


Funkcionális táplálkozási tanácsadás pedig részletei itt érhetőek el.



bottom of page