A szépség belülről fakad
- Csonka Júlia
- Jul 11, 2023
- 2 min read
Retinolos krém, béta-karotinos naptej, E-vitaminos, hialuronos, C-vitaminos szérumok… ezeket a hatóanyagokat első sorban MEGENNI kellene, nem (csak) felkenni.

SzÉPség… „A szépség belülről fakad”, nemcsak átvitt értelemben, hanem fizikálisan, testi egészséget tekintve is. Hiába a csoda „arcrutin”, a ruha, a fodrász, a pedi-mani, a ráncfelvarrás. Ha belül nem vagy jó állapotban, lehet foltozgatni kívülről, de a vakolat folyamatosan omlik és nem javul az alap…
Min múlik a bőr minősége?
Genetikán, kétségtelen, különösen ami a bőr és kötőszövet feszességét illeti. (Sajnos, ha valakinek van egy kedvezőtlenebb adottsága, hajlamos hátra dőlni, hogy „ez van”, pedig van lehetősége eredményesen javítani rajta, sőt, nagyon fontos volna tennie érte.)
A belek állapotán, a májon, a bélflórán, az innen eredő immunrendszeren. Itt minél rosszabb a helyzet, annál gyulladtabbá tud válni a bőr akár pattanásokat, akár különböző krónikus bőrbetegségeket tekintve, ezzel felhívva a figyelmet a problémára.
A hormonrendszer állapotán. A mellékvese és a pajzsmirigy hormontermelése is meghatározó, nem csak a szexhormonok szintje:
Alulműködő mellékvesénél és pajzsmirigynél jellemző tünet a karikás szem, a pigmentfoltos (vagy épp hiányos), szárazabb bőr.
Az ösztrogén felel nemcsak a csontok sűrűségének fenntartásáért, hanem a bőr és kötőszövet feszességéért (kollagén szintézis) és a hidratált arcbőrért is. Szintjének csökkenése a menopauza előtt és után nemcsak a csontritkulást, de a ráncosodást, renyheséget is képes előidézni, ennek megelőzéséért pedig belsőleg folyamatosan tenni szükséges.
A progeszteronszint kifejezetten a faggyútermelésre van hatással, és elmondható, hogy anovulációs, progeszteronhiányos ciklusokban szárazabbá, érzékenyebbé válik az arcbőr is.
Nőknél magasabb androgénaktivitás esetén a többlet tesztoszteron gyulladt, zsíros bőrt eredményez hajhullással, melynek hátterében mindig ott áll az inzulinzrezisztencia.
A fehérjebevitelen. Ezen belül is nem csak a kollagéntípusú fehérjéken. Rengeteg nő mellőzi a komplex fehérjét az étrendjéből és a fehérjehiány általánosnak mondható, holott a megfelelő minőségű és mennyiségű fehérje elengedhetetlen a bőr rugalmasságához, szövetek épségéhez, fenntartásához. Kollagénhez és hialuronsavhoz pedig első sorban nem kapszulából, hanem hosszan főtt csontléből és porcos állati részek elfogyasztásából kellene hozzá jutni.
Koleszterinbevitelen. Vagyis az egészséges zsírok és omega-3-ban gazdag olajok (hal/alga) rendszeres fogyasztása kulcsfontosságú a bőr hidratáltságáért, ragyogásáért.
Antioxidánsok fogyasztásán, amiket a krémekbe is beletesznek: cink, D-vitamin, C-vitamin, A-vitamin, E-vitamin + jód. Aki ezeket rendszeresen és megfelelő formában pótolja, a lehető legjobb módon gondoskodik a bőréről és ápolja szépségét.
Folyadékbevitelen. Mindenki tudja, mennyire fontos a hidratáció, sokan mégsem isznak eleget és/vagy nem történik meg hozzá az elektrolitok bevitele (nátrium, kálium, magnézium).
A nyugodt, EGÉSZséges életvitelen. Alvás, mozgás, edzés, tiszta levegő, napsugarak, belső harmónia… ezek híján a ráncok szaporodnak és a lélekkel párhuzamosan a test fonnyad.
Összességében a csoda krémek és kezelések helyett/mellett legfontosabb belülről ragyogtatni magad. Coco Chanel szembesítő szavaival: „Húszévesen olyan az arcod, amilyennek a természet teremtette. Harminc évesen olyan, amilyenre az élet formálta. De ötven évesen olyan, amilyet megérdemelsz.”
Csonka Júlia funkcionális táplálkozási szakreferens és dúla